V Pálenici Smrčná používáme moderní technologie a osvědčené postupy pálení. Výslednou kvalitu pálenky ovšem nejvíce ovlivňuje kvalita kvasu. Ze špatného kvasu dobrou pálenku nevypálí ani ta nejlepší technologie.
Při samotném pálení jsou důležité dvě věci, na něž v naší pálenici dbáme:
O kvalitě pálenky rozhoduje už samotné ovoce. To je třeba přebrat, odstranit lístky, větvičky, stopky a vše, co do kvasu nepatří. Kdo nemá rád pověstnou mandlovou chuť, měl by ovoce i vypeckovat.
Připravené ovoce nasypte do sudu a podrťte, aby pustilo šťávu. S jablky a hruškami může být příprava kvasu složitější, proto je lepší dovést je do pálenice, která má drtičku ovoce. Sud s podrceným ovocem uzavřete, ale nikoli natěsno, aby mohl odcházet oxid uhličitý, který při kvašení vzniká.
Míchat, nebo nemíchat kvas? To je otázka. Každá z metod má své výhody i nevýhody. Při míchání kvasu rozháníte mikroflóru na povrchu, takzvanou deku nebo koláč. Do kvasu také můžete zanést infekci nebo plísně. Výhodou míchání je lepší kvašení.
Jak poznáte, že je kvas hotový a můžete ho přivést do Palírny? U jádrového ovoce spadne takzvaný koláč (deka) do kvasu a napovrch se dostane voda. Děje se to asi po 8 týdnech kvašení. Pak je třeba nechat kvas týden nebo dva odpočinout, až pak přijde na řadu pálení.
Jablka se běžně kvasí 8 až 12 týdnů, podobně jako švestky. Nejnáchylnější na kvalitu kvašení jsou třešně, višně a hrušky, ty přivezte k pálení raději v předstihu, klidně za 4 až 8 týdnů. Meruňka je přichystána ještě rychleji, většinou za 4 až 6 týdnů.
Vítaným pomocníkem je refraktometr nebo moštoměr, který pomůže přesně určit, zda je kvas připravený, a to podle množství cukru. Dokud cukru ubývá, kvas stále kvasí a mění cukr v etanol. Až se množství cukru zastaví na určité hladině, je hotovo a můžete kvas dovést do palírny.
Máte k pálení jakékoli otázky? Napište, zavolejte nebo se objednejte do Palírny Smrčná. Rádi vás uvidíme!